Knižní recenze | Zaklínač 6: Věž Vlaštovky

28. července 2017 v 12:03 | Lucy Villain |  Recenze
Český název: Zaklínač: Věž Vlaštovky
Původní název: Wiedźmin: Wieża Jaskółki
Autor: Andrzej Sapkowski
Žánr: fantasy
Pořadí v sérii: 6
Rok vydání v ČR: 2011
Nakladatelství: Leonardo
Počet stran: 456

Anotace:
Čtvrtý román o Geraltovi a Ciri
Kdyby se toho dne po setmění někdo přikradl k chatrči v mokřinách a škvírou v okenici se podíval do světnice, spatřil by i v chabém osvětlení bělovousého starce soustředěně naslouchajícího popelavé dívce sedící na špalku u krbu...
Ciri se léčí z těžkých, téměř smrtelných zranění na samotě v bažinách Pereplutu a vypráví starému poustevníkovi o všem, co se událo od chvíle, kdy na Thaneddu prošla portálem ve Věži racka. Postupně vychází najevo, že jedinou možností, jak uniknout pronásledovatelům a dostat se domů, je projít mytickým portálem ve Věži vlaštovky. Věž však mohou spatřit jen Vyvolení...*****
(Varování: může obsahovat spoilery - vyzrazení děje!)


Vlastní zhodnocení:
Předposlední díl série mě opět nadchl a můj celkový dojem z knihy je velmi dobrý. Jak je už u románů o Geraltovi a Ciri zvykem, kapitoly se víceméně střídají mezi těmito dvěma hrdiny (odehrávají se zde i jiné časové linie), ale často se dočkáme pohledu na události i z naprosto jiných stran. Přijde mi, že na rozdíl od minulých dílů se Věž vlaštovky více soustředí na Ciri a její útěk před pronásledovateli, než na Geraltovu výpravu, ale kupodivu mi to zase tolik nevadilo. Sice je mi trochu líto, že jsem si tentokrát příliš neužila moudrých rad upíra Regise, který s Geraltem cestuje, ale třeba si to vynahradím ještě v dalším díle.


Postavy byly opět napsány naprosto skvěle. Pan Sapkowski opět ukazuje, že nic není jen černé a bílé a že každý člověk má dobrou i špatnou stranu... Dobře, možná kromě Lea Bonharta, nájemného lovce a zabijáka, který Ciri dlouhou dobu věznil, ten v sobě už nic moc dobrého nemá. :D Pravdou ale je, že jsem si ho svým způsobem "oblíbila", byl rozhodně jedním z nejchytřejších lidí, které jsem tam kdy viděla. Z Geraltovi družiny dále zbožňuju jak už výše zmíněného Emiela Regise, tak i trubadúra Marigolda, Geraltova blízkého přítele, který ho doprovází víceméně už od prvního dílu. Ovšem v tomto bodu bych ráda zdůraznila, že nebýt mé znalosti her, v postavách se nejspíš absolutně nevyznám. V tomhle vidím výhodu, že jsem hrála všechny tři díly Zaklínače předtím, než jsem se do čtení vůbec pustila. Sice jsem si vyspoilerovala pár věcí, ale rozhodně ne tolik, aby na tom záleželo a naopak mi to hodně pomohlo s postavama.


Na styl psaní jsem si od prvního dílu zvykla, ale pravda, ze začátku jsem s tím měla trochu problém. Možná ne úplně se stylem psaní, ale spíš s tím, jak autor všechno do detailu a velmi zdlouhavě popisuje (například souboje) - přiznám se, že jsem občas přeskakovala řádky nebo i celé odstavce, jen abych se už dostala k nějaké té přímé řeči. Zdlouhavé popisy mě ale nebaví nikde a je to čistě subjektivní názor. Přidávám ovšem velké + za scénu, ve které Bonhart pošle Ciri bojovat do arény a za scénu, kde jí dává meč. Za strach, který se v něm snad poprvé objeví, protože ví, že by ho dívka dokázala zabít. Úžasně napsáno, podobné scény vzbuzovaly spoustu emocí... :) A také velké + za Skellena, za jeho sny o demokracii a za to, že ho Ciri nakonec ušetřila, přesto, že ji chtěl zabít. Ale zase trochu odbíhám od tématu, že?


Nakonec se dostávám k obálce. V tomto případě nemůžu říct nic jiného než, že v jednoduchosti je krása. Všechny obálky u Zaklínače se mi hodně líbily a nemám u nich prakticky co vytknout. V závěru snad jen můžu říct, že ačkoliv sérii Zaklínače zbožňuju, tento díl mi přišel zatím asi nejnudnější. Ne, to není správné slovo. Ale oproti dřívějším dílům ho musím hodnotit trochu s rezervou a alespoň ten půl bod ubrat. Regis, ach ten Regis, kdyby tam jen byl víc.

Tuto knihu hodnotím
8.5/10

*****

Četli jste Zaklínače? Slyšeli jste třeba i o hrách nebo seriálu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KatkaInk KatkaInk | Web | 11. srpna 2017 v 21:58 | Reagovat

Už som mala možnosť dostať sa k tejto knižnej sérii a teším sa až sa mi do rúk dostane aj tento diel. :) Super recenzia. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama