Psací blok - Jak se s ním vypořádat?

3. září 2017 v 17:43 | Lucy Villain |  Ostatní

Po dlouhé době vás všechny opět vítám u dalšího článku!
Psací blok je něco, co spousta z nás velmi dobře zná, nejen spisovatelé, ale všeobecně také blogeři. Já osobně se s tímto problémem potýkám už několik týdnů, ne-li měsíců, i když nutno říci, že mezi psacím blokem a leností je velmi tenká hranice. Než se proto do něčeho pustíte, musíte si nejprve uvědomit, co z toho vás skutečně postihlo. :)
Je to lenost? Pak vám nedokážu nijak poradit, snad jen: seberte se a začněte něco dělat, čas plyne i bez vás, a tak by se za několik let mohlo stát, že si najednou uvědomíte, kolik se toho stalo v době, kdy jste prokrastinovali a že vám celý život protekl mezi prsty. Je vaším problémem psací blok? Skvěle, můžeme pokračovat dál. :)

*****
(více v celém článku)Co tedy máme dělat, když nás zasáhne psací blok? Zde přináším několik tipů a rad z osobní zkušenosti:

1) Writing prompts
Pro mě osobně, když mám spisovatelský blok, tohle je první možnost, ke které se obrátím. Nevím přesně, jak bych tento pojem přeložila, protože ho sama znám jen v angličtině, zjednodušeně by se dal popsat jako: psací nápady a výzvy. Když si tohle slovní spojení zadáte do vyhledávacího pole na Pinterestu nebo Tumblr, zobrazí se vám stovky, ne-li tisíce nápadů a krátkých dialogů (Dialogue prompts), kterými se můžete ve svém psaní inspirovat. Konkrétně na Tumblr existuje i spousta lidí, kteří se na svém profilu soustředí jen a pouze na tyto prompty - a já patřím mezi ně.

Pro představu se můžete mrknout na můj profil: Lucy Villain, a podívat se na příklady podobných nápadů. Ačkoliv, já nejsem zrovna ideální kandidát, protože moje aktivita je poslední dobou na bodu mrazu, ale jak jsem řekla, je spousta dalších lidí, kteří jsou mnohem aktivnější i originálnější, než já. Samozřejmě, Tumblr je zahraniční web, takže očekávejte většinu textů v angličtině.

Zde si dovolím ukázat několik obrázků z Pinterestu - pro neznalce jazyka přikládám i překlad. Podívejme se na různé typy promptů...


Jak zabít klišé
Miloval jsem ji celým svým srdcem. Byli jsme dokonalý pár, dynamické duo, nerozdělitelná dvojka. Ale když mi nabídl takových peněz za její hlavu, přiznejme si to... peníze jsem miloval víc.


Začni svůj příběh větou:
Lidská mysl je skutečně tou nejděsivější věcí ze všech.


Každý nosí znamení, které ukazuje počet životů, které prožili.
Piš o postavě, která skrývá fakt, že její znamení je symbol nekonečna.


"Jsi psychopat."
"Já preferuji: kreativní."


"Osobně jsem rád, že nejsem Vyvolený. Ztěží si dokážu udělat snídani, takovou zodpovědnost bych nechtěl."

2) Odpočinek
Pokud jste už prostě "přepsaní" a první bod vám nepomůže, nejspíš potřebujete chvilku volna. I slavní spisovatelé, kteří píší jednu knihu za druhou, si musí čas od času udělat dovolenou, proto se nebojte svůj příběh na týden či dva odložit a věnovat se zase jiným koníčkům. Nesnažte se psát za každou cenu.

Osobní poznámka: mým problémem u tohoto bodu bylo, že ačkoliv jsem psaní odložila stranou, musela jsem nad ním neustále přemýšlet. Zasekla jsem se uprostřed nějaké scény? Moje hlava byla pak neustále plná otázek ve stylu: Jak by to mělo pokračovat dál? Co hlavní postava odpoví? Neměl by tam být nějaký zvrat? Pak jsem se jen těžko dokázala soustředit na jiné věci...

3) Neodkládat navždy
Opět se tímto bodem vracím k oné prokrastinaci, kterou jsem na začátku článku zmínila. Je dobré si od psaní odpočinout, ale nesmíte to přehánět. Právě vyšel nový díl vašeho oblíbeného seriálu? Ozval se snad ten známý tón z facebooku, že vám přišla nová zpráva? Máte spoustu nepřečtených emailů, které potřebujete protřídit? STOP!

Tím, že budete neustále dávat přednost jiným věcem se v psaní nepohnete a dopadnete jako já, nenapíšete absolutně nic. Proto (a teď si budu protiřečit s předchozím bodem) se musíte k tomu psaní donutit. Je jedno, jestli napíšete naprosté hlouposti, které později stejně smažete a přepíšete, hlavně, že se k tomu psaní postupně vrátíte a znovu si zvyknete na svou denní rutinu. Už jsem zmínila, že by měl spisovatel napsat denně alespoň 2 normostrany?

4) Nepřemýšlet!
Tento bod z velké části souvisí s tím předchozím - piště, ale nepřepisujte. Můžu uvést konkrétní případ z mé zkušenosti: moje psaní se dělí na dva druhy, psaní fan fikcí a psaní románů. Když píšu ff, nepřemýšlím nad slovy, které ťukám do klávesnice, prostě se řídím svým srdcem, nikoliv hlavou. Ale u mých fantasy příběhů je to právě naopak, vše musí být perfektní. Nad každou větou přemýšlím 10 minut, každý odstavec si čtu znovu a znovu a snažím se najít způsob, jak ho ještě vylepšit. Nemůžu si vzpomenout na nějaké slovo? Nedokážu v psaní pokračovat, dokud si nevzpomenu. Teď se na to podívejme z dlouhodobější perspektivy. Kolik plnohodnotných fan fikcí (pozn. 200 a více stránek) jsem kdy dokázala dopsat až do konce? Čtyři. Kolik fantasy románů jsem kdy napsala? Nula. Vidíte, co se vám tu snažím ukázat?

***

Na závěr článku přikládám tento obrázek z Tumblr... (překlad níže)


Několik rad pro případy, kdy píšete a zaseknete se uprostřed scény:
• někoho zabijte
• zeptejte se na otázku: "Co by se mohlo pokazit?" a přesně popište, jak se to pokazí
• změňte psaní z pohledu vaší současné postavy na pohled někoho jiného - vedlejší postavy, hl. záporáka, kohokoli
• přestaňte s psaním scény, ve které jste se zasekli a překočte na další, kterou chcete psát
• napište konec
• použijte scene prompty
• použijte generátory prvních vět
• přečtěte si příběh někoho jiného

Nikdy nemažte. Nikdy si nečtěte to, co jste už napsali.

Někoho zabijte.

***

Pro tento článek je to vše. Doufám, že se vám líbil a pokud právě trpíte spisovatelským blokem, že jsem vám alespoň trochu pomohla (nebojte, však ono to nepotrvá navždycky!). Rozhodně mi sdělte vaše názory, a pokud máte nějaké další tipy a triky, které jsem nezmínila, budu moc ráda, když se s nimi v komentářích podělíte. ^^ Všem studujícím přeji zítra co nejméně bolestivý start nového školního roku a snad se uvidíme u dalšího článku. Mějte se! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikys Nikys | Web | 5. září 2017 v 21:11 | Reagovat

Rozhodně si z článku vezmu rady :) Nicméně můj psací blok je spíš v tom, že nemám čas a když je, tak  mám spoustu nápadů a jakmile něco sepíšu, tak za půl roku zase nevím o čem to bylo a celé to číst znovu...no....Jinak prompts jó ty jsou tvoje :D já nevím, mě to moc nebere, některé nápady dobré, ale já raději vymýšlím sama a co se týče odpočinku, tak ten pro mě neplatí, já bych mohla taky odpočívat desítky let :D :D ale jak říkáš, když je někdo přepsaný potřebuje pauzu :)

2 Katie* Katie* | Web | 6. září 2017 v 17:26 | Reagovat

Článek i rady jsou to super. A mě se určitě také budou hodit.
Některé jsem znala, ale třeba radu s obrázky vůbec...znala jsem jen blogy a stránky, kde je něco jako "téma" nebo "začátek" nebo "náhodná slova", co se dá najít nebo vygenerovat nebo najít, i to mi pomáhá často. Určitě ale vyzkouším i obrázky. Je fajn, že z toho může člověk začít něco nového, ale i to šikovně podle toho zakomponovat, jako pokračování.
Ráda píšu, mám i spousty rozepsaného, ale zajímavé je, že nic extra dokončené :/ :D
Osobně mám prostě "psací" a "NEpsací" období. A třeba taky, což je asi bod související s "nepřemýšlet"...hodně se mi daří psát, když se mě osobně něco děje...vypisuji se z toho v podstatě (klidně do románu, který s tím nic moc společného nemá), a tak tolik neuvažuji...je to zajímavé, uvědomila jsem si to tak před rokem.
Co mi asi nepůjde využít nikdy zcela...je nemazat :/ :D Ale sama se snažím to alespoň umírnit. Jelikož, sem názoru, že něco prostě by mělo být opraveno-jinak, ale ne zas moc.
Super...takže asi, radši se jdu vrhnout psát, alespoň něco, alespoň kousek (mám zrovna celkem psací období a zrovna jsem stejně zvolila prokrastinaci, poté, co jsem až moc přemýšlela :/ :D) :) :D

3 KatkaInk KatkaInk | Web | 9. září 2017 v 21:56 | Reagovat

Keď sa nedokážem prinútiť napísať zmysluplný príspevok, platia u mňa presne tieto rady. :) Pekný článok. :)

4 Radka Radka | Web | 10. září 2017 v 11:31 | Reagovat

Hezky napsaný a užitečný článek :) Writing prompts jsem si hned uměla představit, jak jsi to popsala a myslím, že zrovna to by mi mohlo pomoct (nebo napsat konec), jen jsem se ještě nesetkala s tím pojmem. Člověk se pořád učí.

5 Lady Lenna Lady Lenna | Web | 10. září 2017 v 17:45 | Reagovat

Někoho zabijte :D to pobavilo :D jinak já psací blok asi ještě pořádně nezažila, většinou mám spousty nápadů a jsem za to ráda. Určitě je lepší nepsat, pokud člověk nápad nemá, aby nesekal jako cvičky jeden nesmyslný článek za druhým. Ale já třeba bych nemohla delší dobu nepsat, mám pak blbý pocit, že přijdu o čtenáře a tak. Článek je pěkný a užitečný :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama