Mých TOP 8 padouchů

5. října 2017 v 13:27 | Lucy Villain |  O mně
Zdravím všechny!♥

Jak už jste si někteří možná všimli, mé autorské jméno tady (jakožto i na několika dalších soc. sítích) je Lucy Villain. Proč? Rozhodně ne z toho důvodu, že bych byla nějaký skrytý ďábel, který by po nocích terorizoval město. :D Ne, je to proto, že téměř v každé knížce, v každém filmu nebo seriálu, na který se začnu dívat, se jako první zamiluju do záporáka... nebo si ho jednoduše oblíbím dříve, než hl. hrdinu.

Samozřejmě, neplatí to o každém typu záporáka. Když dám příklad, Voldemort není můj typ. Corypheus není můj typ. Sauron není můj typ. A ne, nejde o to, že by ten padouch musel být pohledný, ale... ok, špatný příklad, radši se posuneme dál. :D Pointa zůstává, že u záporáků jde o to, jak dobře je napsán jejich charakter. Chtějí jednoduše zničit celý svět? Bez důvodu, jen kvůli vlastní moci? Ne, děkuji.

Upřímně, ani nevím, jak bych definovala svůj "typ" padoucha... většinou mi stačí smysl pro humor, dobře napsaná minulost (důvod proč dělá to, co dělá) a když dám stranou ten vzhled, tak samozřejmě nezapomenutelné hlášky... a špetka dobra. Každý v sobě nějaké to dobro má a když záporák projeví trochu soucitu či snad dokonce lásky? Oooo ano, prosím!

Ale tento článek není o mé lásce k padouchům. Je o seznamu mých 8 nejoblíbenějších (mělo jich být 10, ale přesáhla jsem maximální délku článku, ehm... :D). Tak se tedy na to vrhneme, ano? Rozklikněte si celý článek a vzhůru do čtení! :)

Upozornění: obsahuje SPOILERY (vyzrazení děje), proto prosím pokračujte jen na vlastní nebezpečí! - Pokud si nechcete nic závažného vyspoilerovat, stačí si v části "o postavě" přečíst vždy pouze první odstavec. :)

*****


1. Loki

Výskyt:
- Avengers
- Thor 1, 2, 3

O postavě:
Loki je synem Mrazivého Obra Laufeye, avšak bych adoptován Vše-otcem Odinem, králem Asgardu a vychován po boku svého nevlastního bratra Thora. Je všeobecně známý jako bůh lží a dokáže ovládat velmi silnou magii.

Poté, co se dozvěděl o svém pravém původu, začal toužit po pomstě. Nechal vyhnat svého bratra, aby se sám stal následníkem trůnu, avšak jeho plány nakonec nevyšly a Loki musel uprchnout. Později se spojil se služebníkem Titána Thanose a s armádou Chitaurů zaútočil na Zemi, tam byl však poražen a následně zajat týmem Avengers.

Nějakou dobu strávil ve vězení na Asgardu, než ho po smrti jeho matky Thor osvobodil a společně se vydali do boje proti Temným Elfům. Při té příležitosti Loki zfalšoval svou smrt a tajně se vrátil zpátky na Asgard, kde na sebe úspěšně přijal Odinovu podobu a ujal se vlády.

Thor však nakonec jeho podvod prokoukl. Společně se vydali na Zemi, aby našli Odina, ale už bylo příliš pozdě. Když Odin zemřel, Hela byla propuštěna ze svého vězení. Loki stál ve finálním souboji po bratrově boku a když byl Asgard zničen, připojil se k němu na cestě k Zemi. Cestou byla však jejich loď napadene a Loki zemřel (?) při pokusu zabít Thanose.

Můj názor:
Přesto, že tento seznam není seřazen podle oblíbenosti, Loki pro mě vždycky bude na prvních příčkách. Jeho smysl pro humor a nezapomenutelné hlášky jsou legendární. Pravdou ale je, že jsem ho poprvé viděla až ve filmu Thor: Temný svět (z nějakého důvodu mi nedošlo, že je to druhý díl), takže můj první dojem je možná trochu zkreslený. Přeci jen, právě v tomhle díle jeho hlášky dosahují naprosto nového levelu. :D Nevím, jestli bych si ho oblíbila tak snadno, kdybych začala Thorem 1 a Avengers... nejspíš ano, protože je prostě úžasný, ale to se už asi nedozvíme.

Lokiho příběh je vlastně velmi smutný. Četla jsem spoustu teorií, spoustu převyprávění jeho příběhu, vysvětlení proč se chová jak se chová a jaké jsou jeho motivy. Jestli existuje něco jako "menší zlo", pak je to Loki. Udělal spoustu chyb a patrně se nikdy nepoučí, ale už několikrát dokázal, že půlka z toho co dělá je jen maska. Dokázal, že mu na jeho rodině svým způsobem opravdu záleží, přes to všechno. Rozhodně je jedním z nejzajímavějších charakterů z Marvel světa, vývoj jeho postavy je neuvěřitelný. A vlastně, Loki je úplně prvním filmovým padouchem, do kterého jsem se kdy "zamilovala" - možná proto je pro mě tak výjimečný?

O Lokim jsem také napsala dvě fan fikce, Secret Powers & Secret Powers II, které jsou volně k přečtení na mém Wattpad účtu. Jedná se o nejdelší ff, které se mi kdy podařilo dokončit.

Hlášky:
Loki: (na Thora) Nikdy mi o trůn nešlo. Jen jsem se ti vždy chtěl vyrovnat.

Loki: (na Odina) Jestli mám být popraven, tak to prosím proveď rychle. Ne že bych tyhle rozhovory neměl rád, ale... nemám je rád.

Loki: (na Thora) Musíš být opravdu zoufalý, když hledáš pomoc u mě. To mi vážně tak věříš?

***

2. Sylar

Výskyt:
- Heroes (Hrdinové)

O postavě:
Gabriel "Sylar" Gray, zmiňovaný také jako Pacient Nula, býval obyčejným hodinářem, než ho nalezl dr. Chandra Suresh a přesvědčil ho, že má (podle jeho teorie) výjimečné schopnosti - ty se však nijak nedokázaly projevit. Sylarův talent totiž nespočívá v ničem konkrétním, protože on "ví, jak věci fungují". Díky tomu dokáže z mozků ostatních hrdinů převzít jejich schopnosti. Sylar začne svůj lov, je totiž přesvědčen, že si ostatní své talenty nezaslouží. Čím více schopností ale získá, tím větší je jeho hlad po moci, ten ho nakonec začne úplně ovládat.

V průběhu sérií je hned několik momentů, kdy se obrátí na stranu dobra, ale nikdy to nemá příliš dlouhé trvání. Když zabije Nathana Petrelliho a přijme na sebe jeho podobu, Matt Parkman mu vymaže vzpomínky a donutí ho si myslet, že je skutečný Nathan. Sylarovo vědomí však uvízne v Parkmanově hlavě a nepřestává mu působit problémy. Matt se proto setká s "Nathanem" a Sylar se dostává zpátky do svého těla. Zjišťuje však, že už nedokáže zabíjet. Parkman ho uvězní ve snu, kde stráví 5 let s Peterem Petrellim a postupem času se skutečně mění v jinou osobu. Konečně se stává skutečným hrdinou.

Sylarovy schopnosti zahrnují telekinezi, jasnozřivost, regeneraci (nesmrtelnost), vrhání blesků, rozeznávání lží, změnu podoby, transformaci předmětů na zlato a spousty dalších. Poté, co Peter Petrelli ztratil schopnost mít více schopností najednou, se stal nejsilnějším hrdinou.

Můj názor:
Kdokoliv, kdo viděl Heroes, mi musí dát za pravdu, že Sylar je pravděpodobně tou nejvíce propracovanou postavou za celé série. Oblíbila jsem si ho prakticky od začátku a to že byl tak trochu sériový vrah očividně ničemu nevadilo. Těžko se to popisuje někomu, kdo ho nezná, ale Sylar má v sobě jakési kouzlo - Zachary Quinto ho hraje naprosto dokonale. Zvlášť u této postavy bylo velmi zajímavé sledovat, jak se jeho charakter postupně mění a rozvíjí. Ze začátku to byl jen vrah, co chtěl zabít hlavní postavy. Časem se však začaly odhalovat i skryté stránky jeho osobnosti a najednou byl úplně jiný člověk. Pokud Heroes nesledujete, velice vám doporučuju, abyste začali. Věřte mi, záporák nebude jediný, koho si v seriálu oblíbíte a rozhodně nebudete litovat.

Sylar je zároveň druhou a poslední postavou z tohoto seznamu, o které jsem kdy psala fan fikce - Magical protection, Run away & Temná aura. Sice nebyly nikdy publikované a vlastně jsem ani jednu z nich nikdy nedokončila, ale moje pravidlo zní, že pokud začnu o někom psát ff, tak už je to se mnou vážně špatný... :D Také patří k jednomu z mála postav, které jsem kdy nakreslila.

Hlášky:
Claire: Budu se tě snažit zabít. Do konce života.
Sylar: No... každý potřebuje nějaké hobby.

Sylar: (na Claire) Myslíš si, že tohle je hra? Tohle je můj život. Ty mi máš pomoct. Nebo pokud je ti jedno na kolik kousků naporcuju tvoji... spolubydlící? Pokud nebudeš spolupracovat, prostě si vezmu odpovědi přímo z tvé hlavy.

***

3. Draco Malfoy

Výskyt:
- Harry Potter

O postavě:
Draco Malfoy je čistokrevný kouzelník a jediný syn Luciuse a Narcissy Malfoyových. V Bradavické škole Čar a Kouzel ho Moudrý klobouk zařadil do Zmijozelské koleje. Je známý svou arogancí a povýšeným chováním, především oproti žákům z mudlovských rodin.

Ve druhém ročníku se díky svému otci dostává do pozice chytače ve zmijozelském famfrpálovém družstvu a v pátém ročníku se společně s Pansy Parkinsonovou stává kolejním prefektem. Později se také stane členem vyšetřovacího sboru profesorky Umbridgeové a podílí se na odhalení Brumbálovy armády.

Šestý rok školy je pro Draca zlomový, protože dostane od Voldemorta úkol zabít ředitele školy, Albuse Brumbála. Snaží se o to několika různými způsoby, ale nikdy mu jeho plány nevyjdou, proto přejde k poslednímu řěšení - vpustit Smrtijedy přímo do Bradavic. Draco však Brumbála zabít nechce, dělá to jen proto, aby ho Voldemort nezabil. Jednoho dne se na pánských záchodech rozbrečí, avšak nepočítá s tím, že ho Harry bude na záchody sledovat. Po krátkém souboji ho Harry zasáhne kletbou Sectumsempra a Draco je smrtelně zraněn, naštěstí ho ale zachrání profesor Snape. Když nadejde noc útoku, Draco konfrontuje Brumbála v astronomické věži a odzbrojí ho, čímž se nevědomky stane pánem Bezové hůlky. Nakonec to však není Draco, kdo Brumbála zabije, nýbrž Snape - Brumbál totiž věděl, že ho má Draco zabít, a tak profesora požádal, aby to udělal místo něj (aby Dracova duše zůstala čistá).

Sedmým rokem se už Draco do školy nevrátí, zůstane doma v rodinném sídle. Když tam jsou dovedeny tři osoby, podezírány jako Harry, Ron a Hermiona, dostane Draco za úkol Harryho identifikovat (jeho tvář je pozměněna díky kouzlu, které na něj Hermiona seslala). Ačkoliv ho Draco pozná, neprozradí je. Později, když Harryho s Ronem sleduje spolu se svými kumpány do Komnaty Nejvyšší potřeby a chce jim ukrást diadém Roweny z Havraspáru, jeden z Voldemortových Viteálů (o čemž však neví), jeho společník Crabbe sešle kletbu zložár a celou komnatu zapálí. Crabbe zemře ve vlastním ohni, avšak Harry Draca před požárem v poslední chvíli zachraňuje. Poslední bitvy se Draco neúčastní, místo toho prchá se svými rodiči pryč.

Později se ožení s čarodějkou Astorií Greengrassovou a má s ní syna Scorpiuse.

Můj názor:
Myslím, že se tentokrát nemusím příliš obhajovat - existuje minimum lidí, kteří neviděli/nečetli alespoň jeden díl Harryho Pottera a určitě mi dáte za pravdu, že Draco Malfoy má skvěle napsaný charakter. Nebo příšerně napsaný charakter, záleží z jakého úhlu pohledu se to vezme... :D

Když jsem byla mladší, Draca jsem nesnášela - na druhou stranu jsem ho ale znala jen z prvních dílů, protože jsem hodně dlouho odmítala koukat na pozdější filmy ze strachu, že tam budou umírat moje oblíbené postavy (a ke knížkám jsem se dostala až mnohem později). Když jsem byla starší, začala jsem mít Draca svým způsobem ráda, ale utvrdilo se to až šestým a sedmým dílem, kde byla odhalena skrytá stránka jeho osobnosti. Osobně si nemyslím, že by byl Draco zlý, vše je jen o výchově a řekněme si to na rovinu, Lucius Malfoy není zrovna sluníčko. Někdo říká, že Draco je "chlapec, který se rozhodl špatně", ale na to odpovídá známá věta, že je spíše "chlapec, který neměl na vybranou". A s tím souhlasím, už kvůli jeho rodičům neměl v mnoha ohledech svobodnou vůli.

A jen tak mimochodem, pro všechny hatery, viděli jste tu vymazanou scénu z posledního dílu kdy poté, co si všichni mysleli, že Harry zemřel a Hagrid ho nesl v náručí, načež pak najednou vyskočil, tak mu Draco s výkřikem "Pottere!" hodil kouzelnickou hůlku a proběhl kolem Voldemorta jako by se nechumelilo? Ne? Tak byste se na ni měli podívat... :D

Hlášky:
Draco: Tak je to pravda, slavný Harry Potter dorazil do Bradavic. Jmenuji se Draco. Draco Malfoy.
(Ron se zasměje.)
Draco: Moje jméno je k smíchu? Na tvoje se ani ptát nemusím. Zrzek a obnošený hábit. Musíš být Weasley.
(Otočí se zpět k Harrymu.)
Draco: Doufám, že brzy poznáš, které rodiny jsou lepší. Nebudeš se přeci přátelit s někým, kdo za to nestojí.

Draco: Hoši, je na čase Weaslánka naučit, jak se chovat k lepším lidem.
Hermiona: Snad tím nemyslíš sebe?
Draco: Jak to se mnou mluvíš? Špinavá mudlovská šmejdko!

bystrozor: Co je to za klacek?
Draco: To není klacek, kreténe. To je vycházková hůl.

***

4. Captain Cold

Výskyt:
- The Flash
- Legends of Tomorrow

O postavě:
Leonard "Lenny" Snart, který je také znán pod přezdívkou Captain Cold, je patrně ten nejlepší zloděj v Central City. Má svůj vlastní morální kodex a jako jeden z mála zločinců se snaží zabíjení nevinných pokud možno vždy vyvarovat. Nijak zvlášť netouží po moci - krade jen z toho důvodu, aby si vynahradil své chudé dětství, protože kdysi přísahal, že jeho rodina takhle strádat už nikdy nebude. Jeho slabinou je jeho mladší sestra Lisa.

Cold se stal součástí zločineckého gangu, který byl však na počátku kariéry zastaven Flashem. Dojde mu, že Flashe dokáže porazit jen dosažením absolutní nuly, a tak ze STAR labs ukradne ledovou pistoli - tu začne používat jako svou oficiální zbraň. Tím si také získá přízvisko Captain Cold.

Společně se svým komplicem Mickem (Heat Wave) na Flashe narazí ještě několikrát a nakonec se rozhodne unést člena STAR labs týmu, Cisca Ramona - ten mu nakonec z donucení vyzradí, že Flash je ve skutečnosti Barry Allen. Když se s Flashem potká příště, vyhrožuje mu, že jeho identitu prozradí celému Central City, nakonec však spolu uzavřou dohodu, že pokud Cold přestane při svých loupežích zabíjet nevinné, nechá ho Flash být. Leonard dodrží své slovo a Barryho identitu si nechá pro sebe.

Později je unesem vlastním otcem, který ho donutí spolupracovat na velké loupeži, protože do jeho sestry vložil mikro-bombu. Flash je však dokáže před odchodem z trezoru zastavit a když Colda ujistí o tom, že z jeho sestry vytáhli bombu, obrátí Leonard svou zbraň proti otci a zabije ho. Barry ho následně pošle do vězení, odkud ho však vysvobodí Mark Mardon. Nabídne mu spojenectví s cílem zabít Flashe, to však Cold odmítá. Vloupe se k Barrymu domů a před útokem ho včas varuje.

V lednu roku 2016 je Captain Cold pro své zlodějské dovednosti rekrutován Ripem Hunterem do Legend, týmu hrdinů jejichž cílem je zabít nesmrtelného padoucha Vandala Savage. Začne se postupně sbližovat s ostatními členy, především se Sarou Lance, bývalou členkou Ligy zabijáků. Snart se nakonec pro svůj tým obětuje a zemře jako pravý hrdina.

Můj názor:
Colda jsem si oblíbila už ze začátku a když se zrovna objevil na scéně, nemohla jsem se dočkat, s čím zase přijde. Během sérií Flashe nikdy nebyl zrovna good guy, ale strašně jsem si cenila těch chvil, kdy projevil jakési to dobro - třeba, když neprozradil Barryho identitu, nebo když ho varoval před blížícím se útokem. Samozřejmě, skutečným hrdinou se stal až v Legends of Tomorrow (kde mi pořád ještě zbývají nějaké díly do konce, ehm...) - patří k jedněm z mála záporáků, co měli ve Flashovi naprosto úžasně napsaný charakter i minulost a rozhodně nelituju, že jsem se na seriál začala dívat. Captain Cold prostě válí! ^^

Hlášky:
Captain Cold: Musíš si pamatovat jen čtyři pravidla. Vymysli plán, vykonej plán, čekej, že plán nevyjde... a ten plán zahoď.

Captain Cold: Viděl jsem spoustu věcí, ale napůl chlap a napůl žralok vyhrává.
Barry: Nevěřím, že ARGUS udělal z King Sharka hlídacího psa.
Captain Cold: King Shark. To je rozkošné.

Captain Cold: (Poté co uspí King Sharka.) Připomíná mi to Čelisti. Neukázali žraloka, protože neměli prachy na to, aby vypadal dobře.
Barry: Jak dlouho bude podle tebe spát?
Captain Cold: Mám rád Shark Week. Nejsem mořský biolog.

***

5. Megamysl

Výskyt:
- Megamysl (nečekaně)

O postavě:
Jako dítě byl poslán na Zemi, když byla jeho planeta zničena. Jeho loď přistála ve věznici a místní vězni se rozhodli ho vychovat. Později byl Megamysl poslán do školy, kde ho však ostatní děti, včetně jeho pozdějšího úhlavního nepřítele Metromana, šikanovali. Jeho jediným přítelem byla rybička Poskok. Snažil se ostatní děti potěšit svými vynálezy, avšak nikdy mu to nevyšlo a Metroman byl vždy za hrdinu. Proto Megamysla napadlo, že možná není jeho osudem být dobrý, a tak se stal padouchem.

S Metromanem vybojovali spousty bitev a Megamysl vždy prohrál, avšak jednoho osudného dne, kdy svého nepřítele uvěznil v observatoři a chtěl na něj vyslat smrtící sluneční paprsek, mu Metroman řekne, že je observatoř pobitá mědí, která z něj vysává sílu. Paprsek udeří a z výbuchu vyletí jen kostra s ohořelým pláštěm. Megamysl konečně vyhrává a ovládne město. Později ho ale život bez protivníka začne nudit, a tak se rozhodne z Metromanova pláště vzít vzorek DNA a vytvořit si hrdinu nového, šipka však zasáhne naprosto neschopného kameramana Hala Stewarta. Megamysl se ho snaží v přestrojení vyškolit na hrdinu Titána, ale nedaří se mu to.

Mezitím se také postupně sbližuje s reportérkou Roxanne Ritchi v přestrojení za hlídače Bernarda. Kvůli ní začne napravovat všechny hrůzy, které ve městě natropil, avšak když s ní jde jednoho večera do restaurace na rande, Roxanne zjistí jeho pravou identitu a dá mu kopečky. Hal je však také do Roxanne zamilovaný a když zjistí, že ho Megamysl obelhal nejen v jednom přestrojení, ale hned ve dvou, naštve se a téměř Megamysla zabije, tomu se podaří utéct jen tak tak. Spojí se s Roxanne a společně se vydají do Metromanovy staré skrýše pro něco, co by jim mohlo pomoct. Tam však nacházejí samotného Metromana, který jak se ukáže, svou smrt jen předstíral - už totiž nechce být hrdinou. Megamysl svůj boj vzdá a vrátí se zpět do věznice, kde však v televizi spatří, že Titán Roxanne unesl. S pomocí Poskoka uprchne a přijde Roxanne zachránit. Při boji s Titánem na sebe vezme Metromanovu podobu a konečně se mu podaří ho porazit a vysát z něj Metromanovu DNA. Stává se skutečným hrdinou Metrocity.

Můj názor:
Z celého tohoto seznamu je Megamysl asi (určitě) ten nejmenší padouch (pokud ho vůbec můžu za padoucha brát), ale nemohla jsem ho opomenout. Tato animovaná pohádka je moje nejoblíbenější vůbec a věřte mi když vám odpřísáhnu, že minimálně půlku hlášek umím nazpaměť slovo od slova - Nikys by mohla vyprávět, protože čas od času, když jsme spolu a řeč trochu stojí, prostě začnem zničehonic citovat Megamysla. :D Nestydím se říct, že si tuhle pohádku ráda pustím i v tomhle věku, takže se rozhodně nejedná jen o film pro děti, Megamyslův smysl pro humor a vlastně celkově výborně napsaný scénář i animace výrazů postav (věřte mi, zasmějete se na nimi více než jednou) dělají z tohoto filmu naprostou špičku v pohádkách.

Megamysl je naprosto skvělá postava a upřímně si nemyslím, že existuje osoba, která si ho nezamiluje. Já si ho oblíbila prakticky hned v prvních sekundách a ani jednou se nestalo, že by mě něčím zklamal. Kdybych psala tento seznam podle oblíbenosti, hodně bych přemýšlela zda Megamysla nedosadit na první místo - a nebo na poslední vzhledem k tomu, že je z těhlech všech ten největší hrdina. :D Naprosto ho ale zbožňuju. A jen tak mimochodem, kdyby se někdo ptal - ano, je možné se zamilovat dokonce i do modrého mimozemšťana s obrovskou hlavou, co na začátku "zabil" superhrdinu. Totally normal. Yeah... not really.

Hlášky:
Megamysl: Poskoku, pal! (dlouhá pauza, pak šeptem) Poskoku, pal...
Poskok: Ee, ještě se to zahřívá.
Megamysl: Co prosím?
Poskok: Zahřívá se to.
Megamysl: Zahřívá? Slunce se zahřívá?!

Roxanne: (v Metromanově skrýši) V té sklenici jsou kostky ledu.
Megamysl: Ano, to se stává, když klesne teplota vody.
Roxanne: Ne, chci říct, jestli se ti nezdá divný, že ten led pořád neroztál.
Megamysl: Jedna z mnoha záhad života...

Titán: To byla hračka - teď už zbývá jenom jedna dodělávka.
(pošle autobus proti Roxanne, těsně před ní ho zničí Megamysl v přestrojení za Metromana)
Megamysl: Prosím, trochu úcty k veřejné hromadné dopravě.
Roxanne: Ty ses vrátil...
Megamysl: Mělas pravdu, Roxanne, neměl jsem odcházet.
Titán: (vyděšeně) Co? Já-já myslel, že jsi mrtvej...
Megamysl: Moje smrt byla... značně zveličena. Takže - ty jsi ten smrad, co tady řádí?

***

6. Handsome Jack

Výskyt:
- Bordelands 2
- Borderlands: The Pre-Sequel
- Tales from the Borderlands

O postavě:
Handsome Jack (nebo zkráceně jen Jack) je šéf společnosti Hyperion, diktátor Pandory a samozvaný hrdina. Svou masku má od té doby, co se mu podařilo otevřít Vault na Elpisu, který obsahoval utajené informace ohledně Eridia. Silný výboj energie, který se uvolnil poté, co Lilith Vault zničila, Jackovi naprosto zničil obličej. Od té chvíle je jeho hlavní prioritou pomstít se Vault Hunterům. Tehdy si také začal říkat Handsome Jack.

Na konci Borderlands 2 je Jack popraven buď Lilith nebo hráčem, poté se však ještě objevuje v Telltale hře Tales from the Borderlands ve formě "hologramu", který však vidí a slyší pouze jeden z hlavních hrdinů, Rhys, a to prostřednictvím ID čipu, který vytvořil Profesor Nakayama. Rhys ze začátku Jacka velmi obdivoval a toužil být jako on, jak ale čas plyne, může se hráč rozhodnout Jackovi buď důvěřovat či ne. To vede k rozlišným dialogům, avšak ve finále se děj hýbe víceméně stejným směrem. Kromě toho, že Jack Rhysovi způsobuje problémy (a občasné bolesti hlavy) svým neustálým mluvením a zjevováním se zničehonic vedle něj, časem se naučí i ovládat Rhysovo tělo bez jeho svolení.

V poslední epizodě ukáže svou pravou tvář a ať už po dobrém nebo po zlém Rhyse napojí na přístroj, díky kterému ovládne celý Hyperion. Rhysovi se podaří utéct, avšak Jackovo vědomí je již nahráno v hlavním počítači, a tak ho všude kolem pronásleduje a snaží se ho zabít. Na konci však Rhys přijde na způsob, jak Jacka zničit jednou provždy - vytáhnout si svůj oční implantát. Jack ho prosí na kolenou, aby to nedělal a vyjeví tak svůj strach z prázdna, které může po odpojení nastat. Když Rhys odmítne, pokusí se na něj Jack ještě naposledy zaútočit, Rhys rychle implantát vytáhne a Jack se rozplyne. Hráč dostane na výběr, zdali ho chce rozdrtit a zničit tak Handsome Jacka i jeho odkaz jednou pro vždy, nebo si ho ponechat a nechat Jacka "naživu" avšak ve formě, kdy už nedokáže nikomu ublížit.

Můj názor:
Nutno předem říci, že znám Jacka pouze z Tales from the Borderlands, tedy vlastně neznám tu jeho pravou temnou stránku - Borderlands 2 jsem hrála jen začátek, stejně jako Pre-Sequel, i když se k nim hodlám někdy vrátit. Ale troufám si říct, že i přes onu neznalost jsem si Jacka rychle oblíbila, ano, sice jsem ze začátku nevěděla o koho jde, ani že vlastně byl hl. záporákem v předchozí hře, ale ani mi to nevadilo, užila jsem si jeho charakter i tak.

Abyste věděli, tohle téma někoho, kdo je "uvíznutý v něčí hlavě" a vidí/slyší ho jen ten jeden člověk patří k mým nejoblíbenějším vůbec (bylo to i ve výše zmiňovaném Heroes), zvlášť pokud je ten někdo padouch nebo aspoň má skvělý smysl pro humor a může tak ubohou oběť dohánět k šílenství. :D Nemám co víc k Jackovi - pardon, Handsome Jackovi - říct, snad jen prostě, že bez něj by mě TftB patrně vůbec nebavila. Úžasná postava, úžasná osobnost. Komukoliv, kdo psal jeho scénář, věnuji diamantového jednorožce (pro ujasnění, Jack si do kanceláře onoho diamantového jednorožce pořídil a v Borderlands 2 hráče dokonce informuje o tom, jak mu vybírá jméno... rozkošné, že?)

Hlášky: (jedná se o můj vl. překlad, protože jsem nikde online nenašla českou verzi)
Jack: Abyste pochopili, nemůžu dopustit, aby se nějací psycho vrazi dostali do Vaultu přede mnou. Neberte si to špatně, je rozkošné, jak si všichni myslíte, že jste hrdinové tohoto malého dobrodružství - ale nejste. Jste banditi. Jste padouši. A já... jsem zatracenej hrdina.

Jack: Udělej mi laskavost a UMŘI.

Jack: Všichni si myslí, že jsou hrdiny svých vlastních příběhů.

***

7. Sorgan

Výskyt:
- Křišťály moci 1, 2, 3, 4
- Terienina minulost

O postavě:
Sorgan býval velitelem armád Bílých elfů a pravou rukou krále Wiallona, než ho zajal zlý čaroděj Isgraël a vložil do něj temnotu. Je chladný a krutý zabiják, nezastaví se před ničím, aby dokončil svůj úkol. Jeho jedinou slabostí je láska k princezně Terien, Isgraelově dceři, která je sama uvězněna ve věži Nar'doxu.

Když však elfka uprchne a temný vládce ho pošle, aby ji přivedl zpátky, sám už neví, co dělat. Poprvé projeví soucit a později, když je v bitvě zajat králem Edrianem, se na žádost Terien přidává na stranu dobra, aby Vyvolené pomohl v pátrání po Křišťálech moci. Isgraël však poslední křišťál ukryl do živého hostitele - právě do Sorgana. Když se to elf dozví, sám se obětuje a probodne si mečem srdce, čímž uvolní poslední Křišťál a zničí tak Isgraëla jednou pro vždy.

Můj názor:
Když už jsem předtím zmiňovala své "typy" záporáků, Sorgan je tím nejlepším příkladem. Konec konců, co je lepšího, než když se postupem času, v průběhu čtyř knih, z jednoho z nejtemnějších válečníků stane hrdina? A za to všechno může láska. Zdá se, že láska je skutečně tou nejsilnější magií, co? :) Někteří by se možná mohli opět hádat, že jak to bylo u některých předchozích postav, Sorgan není právě 100% padouch, ale všechno je to jen o úhlu pohledu.

Když jsem u Lokiho psala, že byl mou první filmovou láskou, Sorgan byl první knižní. Celkově byly Křišťály moci úplně první fantasy, ke kterému jsem se dostala. Předtím jsem neviděla ani Pána prstenů, ani nic takového a tyhle knížky mě dovedly k mé lásce k fantasy. Když se podívám na sérii s odstupem, je to víceméně jedno velké klišé, ale tehdy jsem to nevěděla. A při první příležitosti jsem se zamilovala do knižního hrdiny, do temného elfa, kterému je 190 let... když o tom tak přemýšlím, Sorgan nebyl jen prvním padouchem, do kterého jsem se "zamilovala", ale celkově první knižní postavou. Sorgana v mém srdci jen tak někdo nepřekoná. :)

Před několika lety jsem o Sorganovi napsala krátkou povídku na téma: Setkání s nejoblíbenější literární postavou.

Hlášky:
Sorgan: Až příště řekneš, že o mně pochybuješ, dalších slov se už nedožiješ.
Leonis: Vyhrožuješ mi, Sorgane?
Sorgan: Pouze tě varuju.
Leonis: Mě? Pánovu druhou nejmocnější? Pánovu oblíbenkyni?
Sorgan: (ušklíbne se) Zapomněla jsi dodat: pánovu děvku.

(skupina Vyvolené je ve vězení pod Nar'doxem, Sorgan za nimi přijde)
Neilin: Ty... Co tady chceš?!
Sorgan: (ušklíbne se) Zdá se, že se holčička naučila vytahovat drápky. Přišel jsem se rozloučit.
Awrixel: Sorgane! (...) Bývali jsme přátelé, Sorgane... Pusť nás, a můžeš odejít s námi.
Sorgan: Musím jít. Opouštíme Nar'dox. Já a Pán ohně. Ještě dnes bude Smaragditt naříkat v ohni dračího dechu.
Awrixel: Sorgane! Nedělej to!
Sorgan: Sbohem, Awrixeli. (šeptem) Je mi to líto...

***

8. Ba'al

Výskyt:
- Hvězdná brána (SG-1)
- Hvězdná brána: Návrat

O postavě:
Ba'al je Goa'uld (parazitický tvor, který ovládá tělo hostitele), jeden z předních vládců soustavy a dlouhodobý nepřítel týmu SG-1. Z počátku je na straně nejmocnějšího Goa'ulda Anubise, avšak později se obrátí proti němu a spojí se s lidmi ze Země, aby ho porazili. Později Samanthě Carterové pomůže s kalibrací zbraně proti replikátorům a poskytne jí také technologie pro vytočení všech hvězdných brán v galaxii najednou.

Po nějaké době se usadí na zemi, kde se vydává za podnikatele a členům SGC vzkáže, že chce jen žít v míru a v případě, že ho napadnou, odpálí bombu schovanou někde ve Spojených státech. Mimozemským bojovníkům Jaffům se však podaří Ba'ala zajmout a vůdce Gerak jej zabije. Carterová následně ale zjišťuje, že Ba'al na Zemi experimentoval s klonováním a že ten, koho Gerak zabil, nebyl skutečný Ba'al. Od této události na Goa'ulda tým SG-1 narazí hned při několika dalších příležitostech a zdá se, že klony nikdy neubývají, jakmile zemře jeden, objeví se dva další. Ba'al je opět donucen spolupracovat s týmem SG-1 při hledání Merlinovy zbraně proti novému nepříteli - Oriům.

V pokračování seriálu Hvězdná brána: Návrat je zajat poslední Ba'alův klon a Tok'rové vyjmou z hostitele symbionta. Tak patrně umírá už vážně poslední z klonů.

Můj názor:
Ba'al je takový ten správný druh záporáka/hajzlíka. Trochu jako šváb, prostě nejde zabít, ať se snažíte jak chcete. :D Už když jsem kdysi sledovala poprvé Hvězdou bránu v televizi, byl Ba'al jedním z mála postav, které jsem si fakt pamatovala - a hlavně ty klony, to byla vždycky sranda, jak si všichni mysleli, že je po všem, ale o pár epizod později tam byl zas. :D Na rozdíl od některých předchozích postav, kteří se obrátili na stranu dobra, zůstal Ba'al stejným hajzlíkem jako předtím, i když třeba s týmem SG-1 zrovna spolupracoval. :D Sám sice nemá nijak moc extra hlášek, ale už to samotné klonování bylo hodně vtipné, stejně jako jeho "výměny názorů" s Jackem O'Neillem... :D

Hlášky:
Ba'al: Co jsi zač?
Jak O'Neill: A ty jsi kdo?
Ba'al: Takže ty mě neznáš?
Jak O'Neill: No snad se neurazíš fešáku, jsem si jist, že jsi jistě veledůležitý Goa'uld, ale jsem tak trochu mimo, pokud jde o vás hady.
Ba'al: Jsem Ba'al.
Jak O'Neill: To je vše? Jen "Bál"... jako ples?
Ba'al: Netušíš jakou bolestí za tu drzost zaplatíš.

***

A jací jsou vaši oblíbení záporáci? Nebo máte raději hrdiny? Dejte vědět do komentářů! :)

Poznámka: Jak jsem zmínila nahoře, původní seznam měl čítat 10 záporáků, nicméně maximální povolená délka článku mě zradila (kdo kdy tušil, že tady existuje něco jako maximum znaků?) - v původním seznamu byl navíc ještě Joker a Slade Wilson alias "Deathstroke".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 5. října 2017 v 13:55 | Reagovat

Je to náhoda, že "záporáci" často bývají propracovanější, zajímavější, charizmatičtější a vlastně i charakternější, než "klaďasové"? Někdy mám dojem, že autoři bez špetky vlastní osobnosti, prostě závidí těm šarmantním hvězdám ve svém okolí a tak se jim mstí tím, že podle nich tvoří své záporáky.
Jinak můj hrdina je ten největší padouch Tolkienovi Středozemě jménem Melkor, následován samozřejmě svým pobočníkem, Sauronem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama